چاقی

چاقی

چاقی:

ژنتیک:

ژنتیک یکی از عوامل اصلی چاقی می‌باشد و والدین چاق با احتمال بیشتری نسبت به سایرین، فرزندان چاق دارند. البته نمی‌توان همه‌ی تقصیرها را به گردن ژن‌های بیچاره بیاندازیم.

علامت‌ها و نشانه‌هایی که به سمت ژن‌ها فرستاده شده، تأثیر مهمی بر ژن‌ها خواهند داشت. برای مثال در جوامع غیر‌صنعتی و توسعه‌نیافته، استفاده از رژِیم غذایی غربی، از عوامل اصلی چاقی می‌باشد. بسیار خب، در این مثال ژن‌ها تغییری نمی‌کنند، اما محیط و عوامل بیرونی، ژن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهند داد. در حقیقت ژن تحت تأثیر محیط می‌باشد و فراموش نکنید که عوامل و متغیرهای متعددی، دست در دست هم داده و بر موجودی پیچیده به نام انسان اثر گذاشته.

 

محصولات فرآوری‌شده:

امروز، بیشتر محصولات غذایی، فرآوری‌شده می‌باشند و این محصولات چیزی نیست به‌جز اندکی ماده‌ی غذایی و درصد بی‌شماری از مواد شیمیایی. هر غذایی که به نوعی از شکل طبیعی خارج بشود، مهندسی و فرآوری‌شده می‌باشد. این محصولات معمولا درصد بالایی نمک، قند و چربی داشته و طوری مهندسی شده‌اند که ماندگاری بالایی داشته باشند. میوه‌ها و سبزیجاتی که در آزمایشگاه، دست‌کاری شده نیز جزو این دسته از محصولات می‌باشند. ماندگاری بالا و قیمت مناسب، برگ برنده‌ی این مواد غذایی در بازار است و البته طعم خوبی که باعث شده عواقب مصرف از یاد برود.

 

اعتیاد به غذا:

فست‌فودها و غذاهای فرآوری‌شده، شما را به خود وابسته کرده و شاید کمی عجیب به نظر بیاد؛ اما این مواد غذایی، درست مانند الکل و نیکوتین و سایر مواد اعتیادآورعمل کرده و باعث شده بدن به خوردن آنها وابسته شود. مصرف این غذاها، کم‌کم به عادت تبدیل می‌شود و کافی می‌باشد بوی دل‌انگیزشان به مشام‌تان برسد.

ارتباط میان اعتیاد و حالت بیولوژیک بدن بسیار پیچیده می‌باشد و مقابله با اعتیاد بسیار دشوار است و حق انتخاب و آزادی را از انسان می‌گیرد. این مواد غذایی چرب، پرقند، پرنمک و مملو از کربوهیدرات می‌باشند. شما را چاق کرده و درست مانند مواد مخدر با خوشیِ گذرایی که به شما هدیه داده، عواقب نامطلوب به بار میاورد. اگر عادت به خوردن چنین غذاهایی دارید، سعی کنید کم‌کم و به تدریج آنها را از برنامه‌ی غذایی خود بیرون و همیشه به یاد داشته باشید که این بدجنس‌های خوشبو و خوش‌طعم با اندام و سلامت شما چه می‌کند.

 

تبلیغات پرفریب:

تبلیغات از عناصر ضروری و کاربردی در دنیای بازاریابی می‌باشد و اما اگر از اخلاق فاصله بگیرد، چیزی جز فریب و دروغ نیست. متأسفانه بسیاری از شرکت‌های بزرگ، در برنامه‌های بازاریابی‌شان دور اخلاقیات را خط کشیده‌اند. آنها با وارونه نشان دادن واقعیت، مشتی دروغ به مخاطب تحویل می‌دهند. به شکلی که حتی یک درصد هم به محصولات‌شان شک نخواهید کرد. از قدیم می‌گویند: «شنونده باید عاقل باشد». هرگز فریب برنامه‌های تبلیغاتی را نخورید. آنها برای متقاعد کردن مشتری از پزشک‌ها و انواع ادعاهای پزشکی کمک گرفته تا گناه این شرکت‌ها و تبلیغات از تولیدکنندگان سیگار و دخانیات هم بیشتر می‌باشد ؛ زیرا بخش اعظمی از مخاطبان آنها کودکانی می‌باشند که برای تصمیم‌گیری عاقلانه، هنوز صلاحیت کافی نداشته و با شکل‌گیری ذائقه و سلیقه‌ی غذایی اشتباه، در بزرگسالی با مشکل مواجه می‌شوند.

 

انسولین:

انسولین یکی از هورمون‌هایی می‌باشد که تأثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعمال بدن می‌گذارد که انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث شده این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیره‌ی آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش داده و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه‌ای به عنوان یک منبع سوخت، انرژی را افزایش خواهد داد. همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند.

در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل کرده. پس متعادل نگه داشتن سطح انسولین خون بسیار مهم می‌باشد. برای مثال مصرف کربوهیدرات‌ها موجب افزایش انسولین و برهم زدن تعادل آن در خون شده و منجر به از دست رفتن کالری و کاهش وزن بی‌مورد در بدن می‌شود. با کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها می‌توان به صورت منطقی، کاهش وزن پیدا کرد و همراه با سلامتی، زندگی لذت‌بخشی را تجربه کنید.

 

مصرف دارو:

گاهی اوقات مصرف برخی از داروها موجب چاقی شده مثلا داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت، داروهای ضد روان‌پریشی و ضد‌افسردگی از عوامل چاقی هستند. به زبان خودمانی این داروها به مغز آدرس اشتباهی داده و به شکل انتخابی و غیراصولی باعث ذخیره شدن چربی در بدن شده‌اند.

 

لپتین:

هورمون دیگری که در چاقی نقش مهمی ایفا می‌کند، لپتین می‌باشد و این هورمون به وسیله‌ی سلول‌های چربی تولید شده و به غده‌ی هیپوتالاموس فرمان سیری داده. افراد چاق چربی و لپتین فراوانی دارند و مشکل اینجاست که لپتین در بدن آنها به درستی عمل نکرده و مغز نسبت به آن مقاوم می‌باشد. به این حالت «مقاومت لپتینی» گفته  و دانشمندان آن را از عوامل چاقی دانسته.

 

دسترسی آسان به غذا:

امروز، در تمام شهرها و هر جا که فکرش را بکنید، شاهد انبوهی از فروشگاه‌های مواد غذایی می‌باشد که عموما فست‌فودها، مواد غذایی ناسالم و تنقلات بی‌خاصیت و مضر است. متأسفانه فرهنگ تغذیه‌ای در کل دنیا تحت تأثیر قرار گرفته و جذابیت این مواد غذایی خوشمزه و مضر و دسترسی آسان به آنها، میزان خرید و استفاده از آنها را به شدت بالا رفته. کربوهیدرات‌های ارزان، خوشمزه و در دسترس ما را احاطه کرده‌اند.

 

قند:

قند بدترین عضو رژیم غذایی دنیای کنونی می‌باشد و لقب سم سفید به درستی انتخاب شده و این سفید مضر کاملا شایسته‌ی آن می‌باشد. مصرف نادرست قند باعث تغییر در وضعیت هورمون‌ها و بیوشیمی بدن شده و افزایش وزن ایجاد خواهد کرد. گلوکز و فروکتوز از انواع قندها می‌باشند. در تمام مواد غذایی گلوکز هست مثلا در نشاسته‌ها و سایر مواد غذایی که مصرف می‌کنیم. اما درصد قابل توجهی از فروکتوز بدن ما به وسیله‌ی قند و شکر اضافی می‌باشد. مصرف بیش از اندازه‌ی فروکتوز باعث مقاومت انسولینی شده و سطح انسولین را در خون بالا برده و مقاومت لپتینی ایجاد خواهد کرد که همه اینها موجبات چاقی می‌باشد.

 ناآگاهی:

تبلیغات و محصولات بی‌فایده، بازارهای جهان را گرفته است و اطلاعات غلط و دروغین بازاریابی، ما را از مواد غذایی مفید و باارزش دور کرده. تصور کنید، آکادمی تغذیه در رژیم سلامت که یکی از بزرگترین سازمان‌های جهانی می‌باشد ، به وسیله‌ی شرکت‌های کوکاکولا و پپسی حمایت می‌شوند. شرکت‌هایی که یکی از مضرترین مواد غذایی ممکن و البته از عوامل چاقی را تولید می‌کنند. شما چه فکر می‌کنید؟ در چنین وضعیتی، آیا اطلاعات درست و منطقی به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود؟ البته که خیر! وقتی یکی از منابع اصلی اطلاع‌رسانی تغذیه‌ی سالم، بر پاشنه‌ی شرکت‌های این‌چنینی می‌چرخد، نمی‌توان انتظار فرهنگ‌سازی داشت.

 

فروشگاه تجهیزات پزشکی فارماکومد

۲ thoughts on “چاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *